All News
13 Mayıs 2022 ( 56 izlenme )
Reklamlar

Müzede Atılan İddia Ortalığı Karıştırdı

Müzede Atılan İddia Ortalığı Karıştırdı

Hepimiz kaşıkçı elmasını biliyoruz. Şöhretiyle hepimizi mest etmeye devam ediyor. Bulunduğu günden beri popülerliğini koruyan bir elmas kaşıkçı elması. En önemli özelliği ise Topkapı Sarayında sergilenen en büyük elmas olması. 86 karat olması onu ünlü yapan noktalardan. Meşhur hikayesi ise şu şekilde; 17 yy.’ın sonlarında bulunur. Kâğıt toplamak üzere sokağa çıkan bir kâğıt toplayıcı çöplükte bu taşı bulur. Elmasın “kaşıkçı elması” olarak bilinmesinin de diğer bir sebebi ise rivayette göre kaşıkçı olan birisinden alınmasıdır. Hikâyenin devamında kaşıkçı, taşı kuyumcuya götürür ve değerinin çok daha altında satar. Sonrasında taşı alan kuyumcu taşın değerinin çok daha yüksek olduğunu anlar ve danışmak adına arkadaşına götürür. Geçmiş zamanlardaki bazı insanlar içinde maddiyat maneviyattan daha değerliymiş anlaşılan çünkü kuyumcu ile taşı gösterdiği arkadaşı arasında kavga çıkar. Bu durumu gören Kuyumcubaşı taşı onlardan alarak duyurur. Bütün aleme yayılmasının ardından Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmed Paşa ve IV. Mehmed duymuş olur ve müdahale ederek Kuyumcubaşı’dan taşı devlet hazinesine alır. İşletir ve güzel bir mücevher ortaya çıkar. Tuhaf bir hikâye değil mi?

Sosyal Medyayı da Birbirine Katmayı Başardı

Tarihte yaşça büyük olan insanları bile birbirine katmayı başaran Kaşıkçı Elması hakkındaki iddialar sosyal medyayı karıştırmaya yetti.  Topkapı Sarayı’nda sergilenmeye devam eden kaşıkçı elmasının çalındığı söylentisi yayıldı. Bununla birlikte; Dolmabahçe Sarayı’ndaki 92 kg’lik altın vazoların, Zeugma Müzesi'ndeki milyonlarca dolar değerindeki bazı eserlerin, ayrıca MSÜ Müzesi'ndeki 404 eserin, Resim ve Heykel Müzesi'ndeki 250 milyon dolarlık 302 tablonun ve Batman Müzesi'ndeki 20 altın sikkenin çalındığı iddiası da gecikmedi. Beklenen açıklama bir süre sonra geldi. Kaşıkçı Elmas’ının 2,5 yıldır Topkapı sarayının dış hazineler bölümünde sergilendiğinde belirterek "Kaşıkçı Elmas’ının kaybolduğu veya değiştirildiği ile ilgili gerçek dışı iddialar, Türkiye turizminin canlanmaya başladığı şu günlere hareketliliği baltalamaya yönelik maksatlı ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik girişimlerdir. Başkanlığımızın her türlü iletişim ve bilgi sunma kanalları kamuoyuna açıktır. Gerek basında gerekse sosyal mecralarda yer alan mesnetsiz ve gerçek dışı iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulacaktır." Açıklamada bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Elçin Sangu'nun "Gülşen'in tutuklanması yasal bir cinayettir" diyen Nagehan Alçı'ya tepkisi: Yemezler demokrat tavırları Bilinmeyen Menderes Gerçekleri Sigara satışları düşünce, sarma sigara satanlara özel kanun çıkardılar Tuba Ünsal Sessizliğini Bozdu