Siyaset
24 Ağustos 2022 ( 27 izlenme )
Reklamlar

Millet ve cumhur ittifakından sonra kurulan 3. ittifak da seçimlerde destekleyeceği tarafı belirledi.

Millet ve cumhur ittifakından sonra kurulan 3. ittifak da seçimlerde destekleyeceği tarafı belirledi.

Millet ve Cumhur İttifakı'ndan sonra 3. İttifak olarak bilinen Sosyalist Güç Birliği, geçtiğimiz günlerde resmen kuruldu. Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, partisinin arayanlar arasında yer aldığı Sosyalist Güç Birliği'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçilmesini engellemek için tavır alacağını belirtti. Okuyan'ın sözleri 3. ittifakın ikinci oylamada muhalefet adayına oy verebileceği şeklinde yorumlandı.

Türkiye'nin seçim dönemi yaklaştıkça yeni ittifaklar oluşmaya başladı. Millet ve Cumhur İttifakı'ndan sonra üçüncü ittifak olarak ortaya çıkan Sosyalist Güç Birliği, seçimlerde hangi politikaları izleyeceğini şimdiden ortaya koydu. 

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, "Erdoğan'ın yeniden seçilmesine yardımcı olacak bir tavır almayacağız" dedi.
"DEVRİMCİ BİR TUTUM YARATACAĞIZ"
Okuyan, "Sosyalist Güç Birliği bir başkan adayı mı gösterecek, yoksa Millet İttifakı adayına mı oy verecekler?" diye sorulduğunda Okuyan, "Erdoğan'ın yeniden seçilmesine yardımcı olacak hiçbir tavır göstermeyeceğiz. Devrimci bir duruş sergileyeceğiz. İki şey yapmayacağımızın altını çiziyorum. Bugünkü alternatiflere teslim olmayacağız, başka bir seçenek var iddiamızı başka bir bahara ertelemeyeceğiz ama aynı zamanda Erdoğan'ın "Yeniden seçilmesine yardımcı olmayacağız. Bunu çok net vurguluyorum, bunlar çok net iki açıklamamdır. " dedi.

"SANDIK İLE İLGİLİ OLARAK TEK YÖNDE HAREKET ETMİYORUZ"
Okuyan, birliğin çok anlaşılır, basit, kısa ve net bir metin ortaya koyduğunu söyledi. Okuyan, bu çerçevenin anlaşılmasının net olduğunu belirterek, "Bu metinde ilkeler var, bizim bundan sonra nasıl hareket edeceğimize dair bir doğrultu var. Biz sandıkla ilgili bir doğrultuyla hareket etmedik. Biz bu memleketin sorunları nedir ve biz bu sorunlara nasıl çözümler öneriyoruz meselesinden hareket ettik. Bizim kapımız bu çerçeveyi benimseyen herkese açıktır. Hiç kimseyi peşinen dışlama niyetinde değiliz. Ama bu çerçevenin içinde yer alamayacağını düşünüyoruz birçok siyasi örgütün. Bu çerçeve kırmızı çizgilerini çok net çiziyor. Burada siyasi partiler çok önemli ama asıl yaptığımız açılımların halkta nasıl karşılık bulacağı önemli. Çünkü asıl görevimiz o. Bu yoksa 50 tane siyasi parti gelsin, altılı değil ellili masa olalım hiçbir işe yaramaz. Asıl derdimiz toplumsal bir dinamik yaratmak bu ilkeler ışığında." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ümit Özdağ'ın İçişleri Bakanlığı çıkarmasının akustikleri sürerken Bakan Nebati'den Soylu'ya dikkat toplayan ziyaret Kayseri'nin ardından Gaziantep'ten de benzer görüntüler geldi! AK Parti İl başkanlarından biri daha polise saldırdı Togo Kuleleri için yıkım kararı İmamoğlu’nun bayramlaşma afişleri kimliği belirsiz kişilerce toplatıldı! Özgür Özel görüntüleri TBMM’ye taşıdı