Ana Sayfa
11 Mayıs 2022 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Arkeologlar Buldukları Eşyalarla Bizi Mest Etmeye Devam Ediyor !

Arkeologlar Buldukları Eşyalarla Bizi Mest Etmeye Devam Ediyor !

Kazı yapmak zor ve uğraştırıcı bir iş fakat sonucunda güzel şeyler çıkartmak müthiş bir zevk. Emeğin tohumlarını gördükçe daha da kazmak istiyorsunuz. Özellikle tarihte bilinmeyen şeyler çıktıkça bu his daha da muhteşem oluyor. Eskiden yaşamış insanların duygularını çözebilmek ilham verici. Ünlü bir düşünüş vardır. Geleceği anlamak için geçmişini bilmek gerekir. Tarih gibi çoğu insanın sıkıcı bulduğu konuda bu düşünüş şeklini doğru buluyoruz. 

Peki konu duygulara gelince yapılan kazılarla ve çıkan eşyalarla anlamak mümkün mü? Arkeologları çamurlara girmeyi iten bu soru olsa gerek. Özellikle konu aşk, sevgi gibi günümüzde bizim bile çözemediğimiz konulara gelince daha da merak uyandırıcı oluyor. Sizce eskiden yaşayan insanlar aşkı anlamışlar mıdır? Bu sorunun cevabına yakın zamanda yapılan kazı ilham olabilir. Arkeologların saatlerce süren yoğun uğraşları sonucu tasarımında yazı ve yıldızlar bulunan bir yüzük bulundu. Uzmanların yaptıkları açıklama ile önemli bir parça olarak nitelendirebileceklerin altını çizdiler. Günlerce incelenen yüzüğün 17.yy’ a ait olduğu kanısına varıldı. Detayında yıldız işlemeleri bulunan bu yüzüğü ilginç kılan ise içindeki yazı oldu. 

“Onlarca yıldız gördüm ama hiçbiri sen değil” ifadesi yer alan yüzük insanları şaşırtmayı başardı. Sosyal medya da yoğun ilgi görmeyi başardı. Bu yüzüğü yapan arkadaşımız gerçekten şairane bir kişiliği varmış ve gerçekten aşıkmış. Aşk çağlar fark ettirmeksizin aynı yoğunlukta yaşanıyormuş. Bu tarz haberlerle eski aşıkları hayal etmek yüzlerde bir tebessüm bırakıyor. 

Mesela; bu kazıda çıkan yüzüğü delikanlı bir aşığın sevdiğine verdiğini ve belki de günümüzdeki nişan yüzüğü gibi kullanıldığını düşündüğümüzde içimiz sıcacık oluyor. Aşkı büyüsüne inanmalıyız belki de. Aşkı hissettiğiniz zaman bu yüzüğü yapan kişi gibi en özel yıldızınız o kişi oluyor ve dünyada ondan daha parlak bir yıldız bulamıyorsunuz. Galiba eski insanlar bizden önce çözmüş bunu… ne dersiniz? Aşkla ilgili kim bilir başka neler keşfettiler ve biz daha fazla kazılarla bulunmayı bekliyorlar. Belki de aşk bilmecesini atalarımızdan öğrenerek çözeriz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Polis Şiddeti Daha. Bu Sefer Görüntüler Adana'dan Chp'li vekil: 'Pazar günü bana soruşturma açanlar, polise hakaret eden m.vekili hakkında soruşturma açmadı' Akp'li sağlık bakanı ile Endonezya devlet başkanı aşı oldu. Aradaki büyük farka dikkat Ali Babacan'dan Şok İddia: Hem Merkez Bankası Hem de İstanbul Sözleşmesi kararı neden aynı anda alındı?