Ana Sayfa
11 Ocak 2022 ( 5431 izlenme )
Reklamlar

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Almanya'da yaşayan Türklere açık mektup

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya'da yaşayan Türklere açık mektup yazdı.

Sigma Gabriel imzalı Açık Mektup Bild gazetesinin manşetinden Türkçe ve Almanca olarak yayımlandı.

Mektubun tam metni şöyle:

"Sevgili Türk hemşerilerim,

Federal Hükümetin tümü adına da size bu şekilde hitap etmek istiyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimizde şu anda yaşanan büyük zorlukları özellikle siz de hissetmektesiniz. Sizin vatanınız Almanya’dır, fakat birçoğunuz için aynı zamanda da Türkiye’dir.

Bu nedenle size şunu söylemek istiyorum: Almanlarla Türkler arasındaki dostluk büyük bir hazinedir. Biz Türkiye ile iyi ilişkilerimizin olması için her zaman çaba sarf ettik, çünkü Almanya ile Türkiye arasında iyi ilişkilerin sizin açınızdan da önemli olduğunu biliyoruz.

Fakat şu anda Türkiye’de suçsuz Alman vatandaşları tutuklanmaktadır. Alman Hükümeti olarak tepki vermeden seyirci kalmamız mümkün değildir. Vatandaşlarımızı korumak zorundayız.

Bu nedenle Alman Hükümetinin Türk siyaseti karşısındaki politikaları değişecektir. İşbirliğimizi ve özellikle Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları yeniden gözden geçireceğiz ve Avrupa’da da net bir tutum için girişimlerde bulunacağız.

Şunu bilmenizi istiyoruz ki, bunların hiç biri Türkiye’deki in­sanlara ve Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanlara karşı alınan önlemler değildir.

Zira Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi ilişkiler ne kadar zor olursa olsun, bizim için şu çok açıktır: Sizler, Almanya’daki Türkiye kökenli insanlar, Alman pasaportuna sahip olsanız da, olmasanız da, bizim bir parçamızsınız.

En içten selamlarımla''

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kars'ta akp'li Belediyenin Bayrağa Yaptığı Büyük Saygısızlık Yoğun Tepki Çekti. Akepe genel başkanı: 'Bu içeride olan zat ile alakalı Kılıçdaroğlu'nun bağlantısı çıkarsa şaşmayın ha..' Anket Firması genel müdürü, ''Akepe oyları 1 Kasım seçimlerine göre yarı yarıya düştü' İzmir'de Çocuklara şeriat eğitimi ( Foto Galeri )