Ana Sayfa
26 Mayıs 2022 ( 49 izlenme )
Reklamlar

Çavuşoğlunun Finlandiya ve İsveç’i Hedef Alan Açıklamaları Dikkat Çekti!

Çavuşoğlunun Finlandiya ve İsveç’i Hedef Alan Açıklamaları Dikkat Çekti!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç'e bir rest daha geldi: İsveç ve Finlandiya teröre desteği kesmeli.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Filistin ve İsrail ziyaretleri öncesi basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu İsveç ve Finlandiya'nın NATO sürecine ilişkin "İsveç ve Finlandiya teröre desteği kesmeli, somut adım için yazılı mutabakat istiyoruz" dedi. Bakan ayrıca iki ülkeden birer heyetin yarın Ankara'ya geleceğini ve bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Resmi görüşmeler için İsrail'e oradan da Filistin'e geçecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilern sorularını cevapladı. Bakan Çavuşoğlu, ABD ile F16 sürecinin normal seyrinde ilerlediğini söyledi.

İKİ ÜLKENİN TERÖRE DESTEĞİ KESMESİ İÇİN REST GELDİ

Türkiye'nin teröre destek verdiği için NATO üyeliği başvurusuna karşı çıktığı Finlandiya ve İsveç'le ilgili de konuşan Bakan, "İsveç ve Finlandiya teröre desteği kesmeli, somut adım için yazılı mutabakat istiyoruz" ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞMELER ANKARA'DA.

Bakan Çavuşoğlu Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusu ve Türkiye'nin bu konudaki endişelerine ilişkin yaptığı açıklamada iki ülkeden heyetlerin bugün akşam saatlerinde Ankara'ya geleceğini açıkladı. Yarın yapılacak toplantıda Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortak bir masada bir araya gelecek. Toplantıda yazılı mutabakat konusu İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurusu masaya yatırılacak.

TOPLANTIYA NATO DA KATILABİLİR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO genel sekreterinin de katılacağı 4'lü bir toplantı da yapılabileceğini belirtti.Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg 'den böyle bir teklif geldiğini belirtti. Ankara'da yapılacak zirve merakla bekleniyor.

NATO DAN OLUMLU AÇIKLAMALAR GELMİŞTİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı son açıklamada, "Türkiye ile masaya oturmamız ve endişelerini gidermemiz gerekli, bunu başaracağımıza güveniyorum" ifadelerini kullandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çorlu Tren Katliamında Oğlunu Kaybeden Annenin Tepkisi: 'Katilleri Aklıyorlar, Hepsi Sarayın Soytarısı' Baro Başkanlarından Feyzioğlu'na tepki. Sırtlarını dönüp alana sokmadılar. Mansur Yavaş'tan Çılgın Diye Adlandırılan akepe Projelerine Tepki Akepe'den ayrılıp parti kuran Ali Babacan'dan tayyip'e eleştiriler 'Seçimi kazandım atı alan üsküdar'ı geçti dersen'