All News
11 Ocak 2022 ( 4018 izlenme )
Reklamlar

Ali tezel; 'Devlet emekli maaşlarını ödeyemez duruma gelecek'

Konuyla ilgili olarak Zafer Arapkirli'nin programında açıklamalarda bulunan tezel bütçeye yük olarak görülen emekli maaşları ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;

 "Şu an için söz konusu değil ama devlet, ekonomi ile ilgili yeterince tedbir almazsa, uluslararası ilişkilerimizi düzeltmezse bir buçuk, iki yıl sonra emekli maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek" ifadelerini kullandı.

Tezel, şöyle devam etti: "Bizim 2017 bütçemiz 645 milyar TL idi. Bunun üçte biri, yaklaşık 200 milyar TL, emekli aylıklarına ödeniyor. Ben hükümet olsam 200 milyarlık bir yükle devam etmek istemem, başka yerlere vermek isterim. Ama ortada bir gerçek var ki 11 milyon küsur emekliye sahibiz. O zaman bu 11 milyon küsur emekliyi (Nazi Almanya'sı lideri Adolf) Hitler'in yaptığı gibi yok etmemiz lazım."


"Bizim ülkede emek ve emekli kesim devamlı savunmada bırakılır ki hiç gerçek rakamlardan emekli maaşı almasın diye" açıklayan Tezel, "Söylediğim 200 milyar lira kadar emekli aylık ödemelerimiz var. 11 milyon küsür de emeklimiz var. Ortalama 1700 TL gibi bir emekli maaşları var. 

21.5 milyon kadar da çalışanımız var. Yani iki çalışana bir emekli düşüyor. Geçmişte birikim olmadığı için şu anda iki çalışandan alınan prim bir emekliye yetmiyor. 

Bu sebeple 2016 yılı için 21 milyar TL civarında bir açığımız var. Bu da devlet bütçesinden yani genel bütçeden karşılanıyor. 2017 için bu açığın yaklaşık 2627 milyar TL olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Turp ısırarak İsrail'i protesto ettiler KEMAL KILIÇDAROĞLU 10 MADDELİK BİLDİRİ AÇIKLADI Her 10 şirketten 9'u uzaktan çalışma konusunu gündeme getiriyor Zabıtayı bayıltana kadar döven Tayfun Karali, Sivas katliamı sanıklarının avukatı çıktı